Podstawowa umiejętność obsługi wiersza poleceń systemu uniksowego.
Zasady zaliczania
Ocena będzie wyliczana na podstawie stosunku zdobytych punktów do maksymalnej liczby punktów (z wyłączeniem punktów bonusowych). Z ćwiczeń będzie można zdobyć około 60% wszystkich punktów, pozostałe 40% z pracowni programistycznych.
Zdobyte punkty
Ocena
100% - 90%
5.0
89% - 80%
4.5
79% - 70%
4.0
69% - 60%
3.5
59% - 50%
3.0
< 50%
2.0
[16/01/2020] Wyszło około 45% za zadania przy tablicy, 25% za zadania z uzupełniania kodu, 30% za projekty.
Zasady prowadzenia zajęć
Ćwiczenia
Obowiązuje system deklaracji znany z innych przedmiotów.
Jeśli nie podano inaczej, to zadanie jest warte jeden punkt.
W przypadku błędnego rozwiązania, zadanie zostaje skreślone z deklaracji.
Jeśli student zadeklarował zadanie, którego w oczywisty sposób nie potrafi rozwiązać, przewiduje się karę w postaci wykreślenia pewnej ilości punktów z deklaracji.
Jeśli dodatkowo student wykazuje brak znajomości podstawowych pojęć pojawiających się na liście, to przewidywana jest kara w postaci punktów ujemnych.
Student nie otrzymuje punktów za zadanie, jeśli nie mógł zostać wylosowany do prezentacji zadania w wyniku nieobecności (np. wyjście w trakcie zajęć) lub braku złożonej deklaracji (np. spóźnienie na zajęcia).
Nieobecność studenta na zajęciach odczytuje się jako powstanie szkody dydaktycznej, niezależnie od powodu jej wystąpienia. Zatem nie ma możliwości odrabiania list ćwiczeniowych.
Pracownie
Każdy program musi być napisany w języku C.
Program musi się kompilować pod systemem Linux na komputerach w sali, w której prowadzona jest pracownia.
Student musi dostarczyć plik Makefile przy pomocy którego można zbudować program poleceniem make.
Punkty za zadanie zostaną przydzielone tylko wtedy, gdy w zadanym terminie student dostarczy archiwum ze źródłami programów przy pomocy systemu SKOS.
W interesie studenta jest zaprezentowanie zadania na pracowni, o ile to możliwe. W przeciwnym przypadku nie będzie miał możliwości obrony zadania (sprawdzanie zero-jedynkowe).
Na wypadek nieprzewidzianych sytuacji studentowi przysługuje jeden punkt kredytowy. Może go użyć, aby przedłużyć termin oddawania zadań z danej listy do następnych zajęć / konsultacji.
Korespondencja
Ogólne pytania dotyczące list / zajęć powinny być zadawane przez forum pytań i odpowiedzi, tak by wszyscy studenci mogli na tym skorzystać.
Pytania o charakterze niepublicznym (np. korekcja liczby punktów za listę) proszę wysyłać przez e-mail mając na uwadze, że:
do tytułu listu należy dopisać jako prefiks ciąg znaków "[SO19]",
należy przedstawić się z imienia i nazwiska (tj. poprawnie ustawić konfigurację swojego klienta poczty),
najlepiej używać prostego stylu wiadomości (brak kolorów, wymyślnych czcionek, itp.).