zadania z egzaminu

zadania z egzaminu

Napisane przez: Marek Glück ()
Liczba odpowiedzi: 5

Chyba w treści zadania 2 jest błąd, ponieważ maska nie jest równa ULONG_MAX dla x=y. Zastanawiałem się nad tym na egzaminie i w końcu przyjąłem, że ULONG_MAX ma być tylko dla x<y.

Jeszcze mam wątpliwość do zadania 13.3. Jeżeli wymieniamy stronę w pamięci operacyjnej, to zbiór rezydentny jest chyba tak samo duży, bo na jej miejsce wchodzi inna strona.

W odpowiedzi na Marek Glück

Odp: zadania z egzaminu

Napisane przez: Krystian Bacławski ()

2) Ok. Skonsultuję ten problem z autorem zadania – Arturem Kraską. 

13.3) Wymiana stron na dysk (eng. swapping) zachodzi wtedy, gdy systemowi operacyjnemu brakuje ramek, które może przydzielić procesowi generującemu błąd strony. Musi wtedy znaleźć proces ofiarę, której zabierze ramkę, zatem zmniejszy zbiór rezydentny tego procesu.

W odpowiedzi na Krystian Bacławski

Odp: zadania z egzaminu

Napisane przez: Wojciech Meller ()

Mam pytanie do zadania 14.4, na wykładzie było powiedziane, że dyski SSD nie muszą czyścić strony kiedy nie ma jedynek które chcemy zapisać na zera.

Oraz czy w zadaniu 1 można zaliczyć wyliczanie wykładnika z użyciem bias?

W odpowiedzi na Wojciech Meller

Odp: zadania z egzaminu

Napisane przez: Krystian Bacławski ()

14.4) Pytanie zostało przygotowane na podstawie slajdu numer 48 do wykładu pt. "Memory hierarchy". Jest tam zdanie, które brzmi: "Page can be written only after its block has been erased."  Brałem pod uwagę najprostszy model, który można było sobie przypomnieć czytając książkę (strona 637). Informacja z wykładu, o której Pan wspomniał, miała za zadanie przekazać, że producenci dysków SSD starają się optymalizować zapisy na wiele zaawansowanych sposobów. Trudno, żebym oczekiwał wiedzy o tych technikach od wszystkich studentów. W szczególności, że podręcznik niewiele na ten temat nie mówi.

1) Nie wiem czy rozumiem pytanie. Jeśli w wyniku wykładnik będzie błędnie obliczony, to nie można oczekiwać przydzielenia pełnej liczby punktów za to zadanie.

W odpowiedzi na Krystian Bacławski

Odp: zadania z egzaminu

Napisane przez: Wojciech Meller ()

W 1 zadaniu nie ma podanej interpretacji znak, wykładnik, mantysa; najbardziej naturalną dla mnie interpretacją było przeskalowany  standard IEEE 754.

W odpowiedzi na Wojciech Meller

Odp: zadania z egzaminu

Napisane przez: Artur Kraska ()

Tak, właśnie o to chodziło. W tym zadaniu wzorowaliśmy się na standardzie IEEE 754 (jedynym zmiennopozycyjnym, który był na wykładzie i na ćwiczeniach), tylko uprościliśmy zapis do 8 bitów.