Celem zajęć jest przedstawienie podstawowych metod i algorytmów rozwiązywania typowych zadań obliczeniowych. Omawiane zagadnienia mają wielorakie zastosowania m.in. w obliczeniach naukowych czy grafice komputerowej.

Celem wykładu jest przedstawienie studentom organizacji współczesnych maszyn obliczeniowych: procesorów wielordzeniowych, kart graficznych GPGPU, akceleratorów obliczeń (sieci neuronowe, przetwarzanie genomu); oraz środków przechowywania danych: pamięci DRAM i nieulotnej pamięci półprzewodnikowej.

The course is aimed at students that would like to survey the basics of the services offered by the three main cloud providers (AWS, GCP, Azure). Students are supposed to self-study the topics using the free teaching materials provided by Google (listed below) or some other publicly available tutorials. The labs (15h) offer an opportunity for the students to discuss any problems they have encountered during the self-study and also to demonstrate their progress and get the ECTS points.

Przedmiot stanowi wprowadzenie do podstawowych zagadnień związanych z projektowaniem, semantyką i implementacją języków programowania, prezentowanych w systematyczny i rygorystyczny sposób przy użyciu wybranego formalizmu matematycznego.

Kurs języka Rust 2021

Półsemestralny kurs (15h wyklad + 15h pracowni) obejmuje naukę podstaw programowania równoległego kart graficznych w oparciu o bibliotekę CUDA firmy NVIDIA. Zajęcia będą w nietypowym półsemestralnym wymiarze i rozpoczną się w połowie semestru w listopadzie.

Współczesne karty graficzne zawierają coraz większą moc obliczeniową w postaci wielu równoległych jednostek obliczeniowych i są wykorzystywane nie tylko do generowania grafiki. Biblioteka CUDA umożliwia programowanie kart graficznych przy pomocy rozszerzeń języka C. W ten sposób możemy wykonywać obliczenia często szybciej niż na CPU. Wymaga to jednak niskopoziomowego programowania w oparciu o bardziej skomplikowany model pamięci.

Głównym celem kursu jest nabycie umiejętności programowania równoległego w technologii CUDA zagadnień nie tylko związanych z grafiką komputerową. W tym celu konieczne jest poznanie architektury współczesnych kart graficznych i ograniczeń które wpływają na wybór algorytmu i sposób implementacji na karcie graficznej.

Korespondencja i materiały pomocnicze zpl-a na ćwiczenia i pracownię z inżynierii oprogramowania (IO).

Informacja na temat kursu Metody Implementacji Algorytmów 2021/2022

Najważniejsze informacje dla nowych studentów rozpoczynających naukę w roku akademickim 2021/22.

Celem przedmiotu jest przybliżenie studentom pierwszego roku podstawowych narzędzi do współtworzenia, kompilowania, uruchamiania, publikowania oraz dokumentowania swoich oraz cudzych programów.

Wykład z podstaw grafiki komputerowej wprowadza podstawowe metody i niezbędną teoretyczną wiedzę umożliwiając efektywne programowanie grafiki z użyciem kart graficznych. W części praktycznej na pracowni uczymy się programować w nowoczesnej wersji OpenGL (wersja 3.3 lub nowsza).

Wykład jest wprowadzeniem do projektowania układów cyfrowych przy użyciu języka opisu sprzętu Verilog oraz ich implementacji na układach FPGA. W ramach zajęć student nauczy się również metod testowania sprzętu oraz zapozna się z podstawami formalnej weryfikacji układów cyfrowych.

Wprowadzenie do programowania współbieżnego na architekturach wielordzeniowych.

Celem projektu jest przygotowanie dema na komputer Amiga 500 pod szyldem grupy Ghostown. Produkcję chcielibyśmy wystawić na Revision – najbardziej prestiżowym i największym demoparty na świecie, odbywającym się co roku na przełomie marca i kwietnia.

Celem wykładu jest zapoznanie słuchaczy z wybranymi aspektami systemu uniksowego z punktu widzenia administratora i programisty. Na przykładzie wywołań systemowych i narzędzi systemu Linux zostaną przedstawione najważniejsze osiągnięcia w dziedzinie systemów operacyjnych.

Wykład jest wprowadzeniem do programowania systemów wbudowanych. W ramach wykładu student zapozna się z architekturą popularnych mikrokontrolerów, nauczy się wykorzystywać ich peryferia do sterowania różnorodnymi urządzeniami zewnętrznymi, a także pozna popularne magistrale używane w systemach wbudowanych.

Kurs do przedmiotu Wstęp do Informatyki w roku 2021/2022

Celem tego kursu jest nauczenie i rozwinięcie podstawowych umiejętności programowania w jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków imperatywnych — języku C. Wykład jest ilustrowany wieloma przykładami, a towarzyszące mu zajęcia w pracowniach uczą (poprzez wiele drobnych zadań i końcowy projekt) praktyki dobrego programowania. W końcowej części wykładu wprowadzane są niektóre elementy języka C++.

Kurs przeznaczony dla studentów pierwszego roku uczący programowania, korzystając z języka Python

C++17 to prawie najnowsza wersja języka C++. Język C++ sprawdza się, gdy chcemy zapewnić wysoką wydajność programu. Język ten jest stale rozwijany a kolejne jego specyfikacje, czyli C++11C++14 i C++17, przyniosły wiele udogodnień. Aby w pełni wykorzystać potencjał języka C++ należy go używać wraz z biblioteką standardową STL. C++ wraz z STL to doskonałe narzędzie do implementowania oprogramowania wysokiej jakości.